Masáže

17.07.2008 21:17
Při masáži postupuje vždy směrem k srdci, dle vyobrazení. Nikdy nemasírujte, lebku, klouby, kosti, obratle.V případě chronických onemocnění,těhotenství, nebo jiných potíží konzultujte se svým lékařem zda se můžete masírovat.

Terapeutická masáž
má široké využití např. na uvolnění ztuhlých kloubů bolavých svalů, na odstraňování stresu, ošetření bolesti ve spodní části zad, migrény a bolesti hlavy způsobené staženými svaly nebo na svalové křeče. Zvolená masážní technika
je vždy závislá na příčinném poranění a na cíli léčby:

 

Evropská neboli švédská masáž, která využívá různé typy tření a hnětení, je vhodná hlavně na ošetření bolestí zad, namožených svalů, nespavosti a problémů spojených se stresem.

Tlaková masáž, při které prsty stlačují jednotlivé svaly a bolestivá místa, se dá použít pro přerušení
bludných kruhů svalových křečí a přenesené bolesti.

Akupresura, založená na stlačování specifických akupresurních bodů, zmírňuje různé typy bolesti a léčí nesčetná drobná onemocnění.
Americká varianta této masáže se nazývá reflexní terapie nebo také zónová terapie a reflexologie. Soustřeďuje se na masáže nebo stlačování specifických bodů, obvykle na chodidlech či na rukou, které odpovídají vždy určitým vnitřním orgánům: např. bolest hlavy při zánětu dutin se dá léčit tak, že se stlačí odpovídající bod, který je umístěn na špičce palce u nohy.

Hluboká masáž, např. rolfing, využívá bušení pěstmi, aby došlo k prokrvení i pojivové tkáně v hloubce těla. Uvolněním stažených svalů zlepšuje pohyblivost a odstraňuje stres.

Šia-cu, japonská technika, spojuje základní principy akupunktury s masáží. Provádí se stlačováním specifických tlakových bodů (cubo), aby se obnovil přirozený tok vitální energie (čchi). Mimo jiné pomáhá při bolestech hlavy způsobených staženými svaly.

Lymfatická masáž
(lymfodrenáž) rytmickým hnětením zlepšuje tok tkáňového moku, zmírňuje otoky. Vodní masáž, kombinace hydroterapie a masáže, je vhodná k ošetření nejrůznějších bolestí svalů a kloubů, např. u artritidy.

 

Důležitá upozornění
Masáž je většinou bezpečná a příjemná terapie, avšak v některých případech by se neměla používat. Lidé osteoporózou nebo
jiným onemocněním, které zeslabuje kosti, by se ne měli podrobovat rolfingu nebo jiným hlubokým energickým masážím,
protože by při nich mohlo dojít i ke zlomeninám křehkých kostí. Masáž může být také škodlivá v těchto situacích:

Při masáži nohy v průběhu akutního zánětu žil by se mohla uvolnit část krevní sraženiny; pokud by se dostala až do srdce či plic, mohla by vést k plicní embolii.
Masáž při horečce může vést ke zvýšení teploty v důsledku zvýšené krevní cirkulace.
Masáž zraněného, zaníceného nebo infikovaného místa, pohmožděniny nebo popáleniny může zpomalit proces hojení nebo dokonce zhoršit příčinné poranění.
Naopak jemné tření nebo masírování místa sousedícího s poškozenou tkání může bolest potlačit.