Smera Lume

16.07.2008 11:58

Smera Lume:

,,Auto" které ujede 100 km za 20 kč...Obrázek

Auto úzké jako motorka. Nabijete ho v garáži přes noc ze zásuvky a ráno vyrazíte do práce a dítě vysadíte cestou ve školce, cesta tam a zpátky vás vyjde na necelých dvacet korun.


Automotorka je široká pouze 80 centimetrů a včetně baterií váží 350 kilo. V městském provozu je obratný jako skútr, nabídne ale komfort osobního auta.Lumeneo Smera skrývá dvě místa za sebou, dozadu lze upevnit také dětskou sedačku. O pohon se starají dva dvacetikoňové motory. Z nuly na stokilometrovou rychlost se rozjede za 8 sekund a maximálka je 130 km/h. Výrobce udává, že stokilometrová vyjížďka vyjde na 0,7 eura, což je nyní méně než dvacet korun.


Výroba odstartuje letos na podzim, Luneneo se prozatím rozhoduje, které baterie bude používat. "Vybíráme ze čtyř variant," říká zástupce automobilky. Každopádně budou lithium-iontové, vydrží 10 let a dobíjet se budou z obyčejné zásuvky. Výrobce chce garantovat dojezd 150 kilometrů.


"Smera dostala homologaci jako plnohodnotné auto, má všechny předepsané bezpečnostní prvky," říká zástupce automobilky. Nechybí airbag a ABS.
Obrázek

Smera rozhodně nebude levná, městský vozík stojí nejméně 20 tisíc eur. "Ale spousta zemí nabízí při koupi elektrických aut řadu výhod. Například ve Francii vám stát přispěje 5 tisíci eur. A do centra Londýna máte vjezd zdarma," říkají zástupci francouzského Lumenea.

Česko však zájemcům o auto bez spalin žádnou výhodu nepřipravilo. Proto o prodeji na zdejším trhu zatím ekologicky zaměřené značky moc neuvažují. Zaměřují se na země, které majitelům čistých aut nabízejí zvýhodnění nebo nějaké úlevy.

V roce 2009 chce "automobilka" se 17 zaměstnanci, v které se sedm lidí stará o vývoj, postavit 250 aut.Obrázek