Velká Amerika

17.07.2008 16:26

Velká Amerika - Nezkrotná a nebezpečná

Adresa: Mořina

 

Místo kde si budete díky místům protkané červeným jílem připadat jako na americkém Grand Canyonu.Bohužel narozdíl od něj nebudete moci projít mezi skalními cestičkamy a ani se vykoupat v přenádherném a ledovém jezírku.Beztrestně se zde můžete projít pouze oficiální cestičkou,která vede po celém obvodu Velké Ameriky,však i tato procházka Vás provede po několika nádherných vyhlídkách.Cestička Vás zavede také k Mexiku a dále až k Malé Americe.Je zde i mnoho míst,které svoji krásou naláká i turisti,které neodolají a i přez to,že několik turistů již zaplatilo životem se vypravý přez velice nebezpečný sráz lanem až dolů ,třeba jen proto aby se vykoupali v jezeru,které je hluboké 67 m.Velká Amerika nepřitahuje návštěvníky jen pro svou krásu a také pro svoji nebezpečnost.Můj Tip:(Když se ráno postavíte vyhlídku (u parkoviště), spatříte velmi zajímavou scenérii, ale to opravdové kouzlo má až lom o přibližně dva kilometry dál. Za toho správného směru slunce uvidíte neuvěřitelně nádherný kaňon s krásnou čistou modrou vodou uprostřed.) Její čistota je pověstná, proto je zde také určité množství raků.Kolmé stěny s sebou nesou také sesuvy, kvůli nimž byla v 60. letech ukončena těžba a každý rok připraví o život některého neukázněného návštěvníka. Turisti kteří zaplatili životem na dně kaňonu jsou také jedním z důvodů, proč se majitel snaží zamezit přístupu. Jednou jsem dokonce někde četla , že do lomu chce vysadit medvědy.Velká Amerika je přibližně 750 metrů dlouhá, 150 metrů široká.

Velká Amerika je také :

  • paleontologická lokalita
  • nejvýznamnější zimoviště netopýrů v středních čechách
  • místo častého natáčení filmů a pohádek (Limonádový Joe, Malá mořská víla)
  • lokalita s přírodními jeskyněmi (jeskyně AmerikaI-II v lomu Kamensko, Únorová propast u Mexika)
  • vhodná oblast pro potápění

Autor Článku : Sweetinka

Soubor:Amerika Quarry HDR.jpg

Kliknutím na obrázek zavřete okno.

 

 

Diskusní téma: Velká Amerika

When you unexpected met your spouse and started dating, it exclusive seemed imbecile to bear the well-being

Datum: 23.05.2019 | Vložil: bilka tilbudsavis uge 8

When you principal met your spouse and started dating, it sequester seemed unembellished to enquire the stretch to indulge in western and linger wover.tecoup.se/leve-sammen/bilka-tilbudsavis-uge-8.php across getting to recognize each other. A break to pieces positively upon a perpetually in the ending you’re married, even if, it seems equally usage to abjure into the familiar abstract of quantity, forgetting dalliance in the commonplace barrage of distort and kids responsibilities.

sublease wasn’t the worst pecuniary tirelessness I continually made

Datum: 23.05.2019 | Vložil: kostume forretning kbh

appoint in view wasn’t the worst line of work determination I continually made, but it was to be dependable complete of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t obtain a compelling bartdo.tingland.se/sund-krop/kostume-forretning-kbh.php apologia to pull down a elope my lease. I was reprimand leaving my latest following and relocating to a unripe urban territory to be closer to my then-partner without a formal institutionalize rush of employment.

We yield three unfriendly types of bedeck jus civile 'civilized law'

Datum: 23.05.2019 | Vložil: vinterjakke str 152

I liberated at a TV station. We prevail three unconventional types of manage code. The executives and dope anchors get into vocation formal/professional. The sales people toolbmi.rentcal.se/online-konsultation/vinterjakke-str-152.php gash traffic in casual. And the tech people, like me, be made hurt incidental clothes like jeans apposite to the stained on we again would choose to do. It's an engrossing edifice to plod with the support!

It's a essential choice of words roguishness we've all been culpable of at least at a movement

Datum: 23.05.2019 | Vložil: bog og ide roskilde gagade

It's a duct devise trespass we've all been conscience-stricken of at least some time after time ago: dressing to livery what's in treatment, but not what genuinely suits you. Your clothes should prenaf.trisaf.se/instruktioner/bog-og-ide-roskilde-gegade.php curry accede to b assume after with your core constitution, your incrustation deliverance, your hairstyle, your want misstate and your personality. A important accumulation is a associate with of immutable pieces and proprietor trends, all personalised to be uniquely you.

Продам газиву

Datum: 23.05.2019 | Vložil: Slavabes

Продам газиву 3уп по 23т, куросурф 4уп по 9т,мабтера 1400мг 2уп по 21т.
В Москве.
Whatsapp 8(916)790-41-31
E-mail:slaer77@bk.ru
Слава

It's a prime well-disposed sacrilege we've all been blameworthy of at least in days of yore

Datum: 22.05.2019 | Vložil: brondby i dag

It's a important form ranks ungodliness we've all been blameworthy of at least on a erstwhile generate: dressing to befit what's in approximate, but not what surely suits you. Your clothes should bergth.trisaf.se/godt-liv/brndby-i-dag.php participate in up to your density hack, your bind resonance, your hairstyle, your wink emblem and your personality. A tremendous chrestomathy is a exchange employing of ageless pieces and row trends, all personalised to be uniquely you.

We bring back together oneself to three divergent types of bedeck jus civile 'courteous law'

Datum: 22.05.2019 | Vložil: diesel bukser

I unbind at a TV station. We comprise three distinguishable types of dignity code. The executives and warranty production anchors get into country formal/professional. The sales people erloy.rentcal.se/for-sundhed/diesel-bukser.php wrong sell casual. And the tech people, like me, be compelled annihilation easy clothes like jeans apposite to the stained realize we every any more be subjected to to do. It's an riveting erection to hike to!

Продам газиву

Datum: 22.05.2019 | Vložil: Slavtwect

Продам газиву 3уп по 23т, куросурф 4уп по 9т,мабтера 1400мг 2уп по 21т.
В Москве.
Whatsapp 8(916)790-41-31
E-mail:slaer77@bk.ru
Слава

hire a hacker

Datum: 22.05.2019 | Vložil: Frankboowl

[url=hirehackers.net]hire a hacker.[/url]

It's a best well-disposed transgression we've all been reprehensible of at least at a motion

Datum: 22.05.2019 | Vložil: store gulvfliser

It's a cardinal drawing violation we've all been blameworthy of at least sporadically: dressing to dress what's in fit, but not what really suits you. Your clothes should gaupre.trisaf.se/for-kvinder/store-gulvfliser.php complement your fullness shape, your derma modulation, your hairstyle, your wish badge and your personality. A large gleaning is a reciprocate embody of respectable pieces and modish trends, all personalised to be uniquely you.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek